



Programul activităților culturale din luna iunie a acestui an a fost unul de excepție, diversificat, bine organizat și pregătit, cuprinzând activități inubliabile: o slujbă de pomenire (6 iunie la Biserica Ortodoxă din Iosefin, preot dr. Ionel Popescu) în memoria lui Doru Dinu Glăvan, președintele UZPR și simpozionul ,,În memoriam, Doru Dinu Glăvan, președintele UZPR-Omagiu la 80 de ani de la naștere și 5 ani la cele veșnice”, comunicare prezentată de omniprezentul și competentul Prof, univ. dr Dumitru Mnerie, moderator fiind Conf. univ. dr. CS II Ioan David; expunerea scriitorului Constanța Sylvia Hârceagă ,,Mihai Eminescu, jurnalistul”, în colaborare cu Cenaclui Literar „Seniorii”, la sediul UZPR „Bastion Maria Terezia”, urmată de o prezentare de creații proprii; în data de 15 iunie 2026, profesorul scriitor Gheorghe Ciulpan a prezentat volumul ,,Iertarea ta cu gust primejdios”, scris de Dan Gârlea, moderatorul acțiunii fiind Prof, univ. dr. Dumitru Mnerie, iar Constanța Sylvia Hârceagă, cunoscut ca un poet veritabil și formator de opinie, a prezentat auditoriului eseul „Gazetarul Mihai Eminescu – apostol al neamului”; în 19 mai 2026, în colaborare cu Filiala Timișoara a Academiei Române, Primăria și Consiliul Local Foeni, pentru a sărbători 160 de ani de la înființarea Academiei Române, au fost prezentate, la Conacul „Mocioni” din Foeni, comunicările ,,Victor Babeș, personalitate ilustră a Banatului” (autor și prezentator, prof. univ. dr. Sabin Ionel) și „Andrei Mocioni, unul dintre fondatorii Academiei Române” (Academician Ioan Păun Otiman), activitatea fiind moderată în mod strălucit de Conf. univ. dr. CS II Ionel David; în data de 22 iunie 2026, la sediul UZPR „Bastion Maria Terezia”, Monica Ivan și Gheorghe Crișan, cunoscuți publicului pentru competența lor jurnalistică, darul de a vorbi frumos și convingător, au conferit despre ,,Relația administrației locale și comunicarea cu presa”, moderator fiind Conf. univ. dr. CS II Ioan David; ultima activitate a lunii cireșar este programată în 29 iunie 2026, la sediul UZPR când preotul dr. Daniel Alic, cercetător științific al Academiei Române, va prezenta o valoroasă și inedită cercetare despre ,,Presa bisericească din Banat, istoric și evoluție”, activitatea fiind moderată de personalitatea culturală Conf. univ. dr. CS II Ioan David, președintele Filialei Timiș a Academiei Române, director al Bibliotecii Academiei Române, Filiala Timişoara, director al Institutului de Studii Banatice „Titu Maiorescu” al Academiei Române, Filiala Timişoara, întemeietorul şi directorul Editurii „David Press Print” din Timişoara, coordonator al colecţiei „Bibliotheca banatica” (alături de prof. univ. dr. Crişu Dascălu), participant activ la peste 50 de manifestări naţionale şi internaţionale (sesiuni de comunicări ştiinţifice), demonstrând argumentat vechimea legăturii dintre Banat și Academia Română.
Evenimentele lunii iunie, ca și cele din lunile precedente ale anului 2026, sunt întotdeauna binevenite participanților, mai ales pentru mai tinerii confrați, posibili discipoli, care au acces gratuit la o lecție complexă privind frumusețea și practicarea meseriei de jurnalist.
Când este vorba despre o importantă personalitate din breaslă, care și-a câștigat notorietatea prin scris, interesul crește, iar organizatorilor le este asigurat succesul și prețuirea publicului iubitor de artă și frumos, de cultură pentru că, vorba latinului: „Litterae thesaurum est (Învățătura- știința/cultura este o comoară”).
***
Din istoria Filialei UZPR ,,Valeriu Braniște” Timiș
La nivel național, organizația-mamă (UZPR) a fost înființată inițial în anul 1919.
Fiecare filială județeană a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România (UZPR) s-a constituit în perioade diferite, după reorganizarea națională a uniunii.
Denumirea filialei timișorene a fost stabilită în onoarea lui Valeriu Braniște (1869-1928), un important publicist, om politic și membru al Academiei Române, care a condus ziarul „Drapelul” din Lugoj și a luptat prin articolele sale pentru drepturile românilor din Banat și Transilvania.
Numele filialei a fost ales de jurnaliștii fondatori din Timiș împreună cu conducerea centrală a UZPR, în frunte cu președintele de atunci, Doru Dinu Glăvan, decizia fiind luată pentru a onora memoria lui Valeriu Braniște, o emblemă a curajului în presa bănățeană.
Filiala „Valeriu Braniște” Timiș a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România (UZPR) este organizația care adună jurnaliștii seniori și publiciștii din județul Timiș, fiind creată pentru a păstra vie tradiția presei bănățene și poartă numele unui mare ziarist român din trecut.
În primăvara anului 2024, membrii filialei au ales o nouă echipă de conducere pentru un mandat de patru ani, sub conducerea președintelui conf. univ, CS II dr. Ioan David.
Membrii filialei se întâlnesc des la sediul lor sau la sediul Academiei Române din Timișoara, principalele lor activități fiind simpozioane și dezbateri despre istoria Banatului, lansări de carte și reviste de specialitate, omagierea jurnaliștilor seniori care au scris istoria presei locale, parteneriatul, care continuă și în acest an (9 aprilie 2026), cu Academia Română, Filiala Timișoara, alăturarea Filialei ,,Valeriu Braniște” (24 noiembrie 2025) filialelor locale ale Bibliotecii Academiei Române.
Membrii fondatori și nucleul de inițiativă al Filialei „Valeriu Braniște” Timiș a UZPR sunt reprezentați de un grup de jurnaliști seniori, profesori universitari și publiciști cunoscuți din presa bănățeană, care s-au unit pentru a crea structura juridică oficială a filialei.
Cei mai importanți jurnaliști și oameni de cultură care au pus bazele acestei filiale și care asigură și astăzi continuitatea ei sunt: conf. univ. dr. CS II Ioan David, și coordonator al Bibliotecii Academiei Române (Filiala Timișoara), personalitatea centrală care a condus demersurile de organizare și obținere a personalității juridice, fiind ales președinte al filialei, Lia Lucia Epure, cunoscută jurnalistă din Timișoara și directoare a cotidianului „Ziua de Vest”, un pilon de bază în strângerea comunității de jurnaliști în jurul noii filiale, Prof. univ. dr. Dumitru Mnerie,, publicist și membru activ în Comitetul Director, cel care consemnează și promovează constant activitățile și istoria filialei în spațiul public, Gilles Bădu, un jurnalist care a asigurat o perioadă conducerea operativă și administrativă a grupului de membri din județul Timiș în etapele de tranziție.
Membrii fondatori ai Filialei „Valeriu Braniște” Timiș a UZPR editează și coordonează o serie de reviste culturale, ziare locale importante și publicații de cercetare, care păstrează vie tradiția scrisului din Banat. Cele mai importante publicații și reviste asociate direct cu activitatea fondatorilor sunt: „Revista de Studii Banatice”, o publicație științifică de prestigiu, axată pe istoria, cultura și presa din regiunea Banatului, coordonată direct de președintele filialei, conf. univ. dr. CS II Ioan David, în strânsă legătură cu activitatea sa de la Academia Română, „Repere și simboluri în istoria culturală a Timișului”, o revistă culturală specială dedicată valorilor timișene, editată sub coordonarea jurnalistei Lia Lucia Epure și realizată în contextul programului Timișoara-Capitală Culturală Europeană, Colecția „Bibliotheca banatica”, o serie amplă de volume cu caracter istoric și jurnalistic, publicată prin editura fondată de Conf. univ. dr. CS II Ioan David (David Press Print), „Ziua de Vest”, unul dintre cele mai cunoscute și longevive cotidiene de informație din Timișoara și din vestul țării, condus de Lia Lucia Epure, ziarul servind des ca platformă de dezbatere pentru membrii filialei, „Publitim”, un ziar local important din istoria presei timișorene post-decembriste, înființat și condus ca director de către Conf. univ. dr. CS II Ioan David până în anul 2006, „Cultura Curățeniei”, o revistă cu profil civic și educativ lansată și coordonată în anul 2022 tot de jurnalista Lia Lucia Epure.
Pe lângă publicațiile proprii, fondatorii filialei timișene, precum prof. univ. dr. Dumitru Mnerie, scriu și publică în mod constant analize despre etica jurnalismului și libertatea de exprimare în Revista UZP (revista-etalon a Uniunii de la București) și pe portalul oficial al UZPR.
***
Filiala Timișoara a Academiei Române a fost înființată în anul 1951, devenind o instituție științifică și culturală de elită. De-a lungul decadelor, forul academic a jucat un rol vital în coordonarea cercetărilor fundamentale din Banat, având o strânsă legătură istorică cu dezvoltarea Universității Politehnica Timișoara.
• 1951: Se înființează oficial filiala locală a Academiei Române, reunind somități științifice și intelectuali din vestul țării. [1]
• Dezvoltarea instituțională: De-a lungul anilor, sub egida filialei au luat naștere o serie de institute și centre de excelență dedicate științelor tehnice (precum Centrul de Cercetări Tehnice Fundamentale și Avansate), umaniste și sociale, cu o contribuție majoră la istoria și cultura specifică regiunii. [1, 2]
• Prezent: Sediul central se află pe Bulevardul Mihai Viteazu nr. 24, găzduind o bibliotecă de patrimoniu, simpozioane și sesiuni științifice
Conducerea Filialei Timișoara a Academiei Române a fost asigurată de-a lungul timpului de mari personalități ale științei românești. Acești președinți au fost ingineri, agronomi sau chimiști de renume, mulți fiind strâns legați și de conducerea universităților de elită din oraș.
Acești lideri au transformat Timișoara într-un pol regional de cercetare fundamentală, recunoscut la nivel internațional.