
În societatea românească, Academia Română a reprezentat întotdeauna cel mai înalt for de consacrare științifică și culturală al României. În a doua jumătate a secolului al XIX-lea, după Unirea Principatelor Române și reformele inițiate de Alexandru Ioan Cuza, s-a manifestat nevoia unei instituții care să coordoneze dezvoltarea culturii, limbii și științei românești după modelul academiilor occidentale. Relația dintre Academia Română și presă s-a dovedit de bun augur în toate etapele istorice parcurse, ambele instituții contribuind în mod esențial la formarea culturii moderne românești și la consolidarea identității naționale.
În acest context, Filiala „Valeriu Braniște” – Timiș, a UZPR, s-a alăturat inițiativei Filialei Timișoara a Academiei Române, în organizarea Simpozionului omagial prilejuit de împlinirea a 160 e ani de la înființarea academiei Române și a 75 de ani de la întemeierea filialei timișorene, cu tema „Iluștrii bănățeni fondatori ai Academiei Române: Andrei Mocioni și Vincențiu Babeș”. Acțiunea s-a desfășurat vineri, 19 iunie 2026, în incinta Casei de Educație Națională „Mocioni de Foeni” (Castelul „Mocioni de Foen”), din județul Timiș, la organizare asociindu-se și Consiliul Județean Timiș, Universitatea Politehnica Timișoara, Primăria și Consiliul Local al comunei Foeni, Asociația „My Banat”. Interesul pentru participare a fost foarte mare, sala de festivități a castelului devenind neîncăpătoare. De remarcat, prezența în sală a Rectorului UPT, conf.univ.dr. Florin Drăgan, părintele vicar eparhial Timotei Anișorac, acad. Ion Boldea, prof.univ. M.C. al A.R., dr. Liviu Marșavină, alte cadre didactice, cercetători, oameni de cultură, scriitori și artiști, personalități ale administrației locale și județene, tineri – elevi și studenți.
În debutul evenimentului, au fost adresate mesaje de întâmpinare de către academicianul Mircea DUMITRU, vicepreședinte al Academiei Române, precum și de academicianul Dan DUBINĂ, președintele Filialei Timișoara a Academiei Române. Calitatea de moderator a fost asigurată de conf. univ. CS II, dr. Ioan David, coordonatorul Bibliotecii Academiei Române – Filiala Timișoara și Președinte al filialei UZPR „Valeriu Braniște” Timiș.
Cu viu interes a fost urmărită proiecția filmului documentar „Fondatorii”, realizat de publicistul și cineastul Victor POPA (membru UZPR). Filmul a avut un conținut bine sistematizat, bogat în detalii privind dubla aniversare, cu accent pe rolul elitei bănățene din secolul al XIX-lea în crearea și impunerea instituției academice.
După aceste momente cu caracter general, a urmat alocuțiunea Academicianului Păun Ion Otiman, președinte de onoare al Filialei Timișoara a Academiei Române, fost Secretar General al Academiei Române. Publicul a putut afla aspecte foarte interesante privind istoria familiei Mocioni, în special despre implicarea lui Andrei Mocioni – „de Foen” (1812 – 1890), un promotor al „conservatorismului progresist”, respectiv, ca întreaga sa familie – „parte a curentului național și dinastic”. În anul 1866, sesizând necesitatea poporului român de a se informa corect asupra căilor și modalităților de implicare în lupta de apărare a drepturilor și de promovare a ideilor naționale, Andrei Mocioni a înființat la Viena ziarul românesc ALBINA, director fiind numit Vincențiu Babeș. În același an, în semn de apreciere pentru meritele sale de mare patriot român, a fost ales ca „membru fondator” al Academiei Române.
În continuare, prof. emerit univ. dr. ing. Sabin IONEL, a evocat, cu o multitudine de detalii, personalitatea și rolul lui Vincențiu Babeș (1821-1907), un „mare patriot bănățean”, de asemenea membru fondator al Academiei Române, despre care Nicolae Iorga consemna în 1907: „Prin cunoștințele sale de drept, de istorie, prin elasticitatea sa de spirit, ușurința sa de vorbă și prin talentul de a umbla cu oamenii mari, el a reprezentat bine pe românii de confesia și din ținutul lui și astfel A ADUS SERVICII NEAMULUI“.
Un moment special al simpozionului a fost asigurat de preotul Nicolae STRIZU, prin lansarea volumului monografic „Castelul Mocioni de Foen”, (Editura StudIS, Iași), o lucrare semnificativă pentru înțelegerea de către contemporani a „lecției Mocioneștilor”, privind „probitatea morală, educația nobilitară, spiritul de sacrificiu, constituente umane rare, dar atât de necesare pentru supraviețuirea unui popor”.


Sălile castelului au fost mai mult înnobilate de frumoasele lucrări plastice semnate de talentatul pictor timișorean Mihai Teodor Olteanu, iar audiența a fost plăcut emoționată și de discursul său excepțional.
În final, doamna Saveta Moldovan, în calitate de Primar al comunei Foeni, a mulțumit oaspeților pentru onoarea acordată de a le fi gazdă, cu prilejul unui asemenea „mare eveniment”, adresând totodată și invitația de a reveni și cu alte ocazii în frumoasa Casă de Educație Națională „Mocioni de Foeni”, care, după renovare, a redevenit o perlă arhitecturală atractivă prin formă, prin conținutul valoros al exponatelor și prin încărcătura sa simbolistică, de păstrător al „spiritului trezirii conștiinței neamului românesc”. (pr. Nicolae Strizu)
Recitările frumoase din finalul acțiunii, au impresionat publicul.
În sinteză, de reținut imaginea de referință a Academiei Române, ca o conștiința științifică și culturală a națiunii române, păstrătoare a valorilor sale fundamentale și promotoare a progresului intelectual. De asemenea, o remarcă pentru jurnaliști: dacă Academia Română generează și conservă cunoașterea, presa are obligația să o transmită și să o transforme în bun public.
O urare, la ceas aniversar: Vivat Academia! Vivat, crescat, floreat!
Foto: pr. Marius Mircia